قیمت خانه در حال کاهش است – آیا سقوط خواهند کرد؟

پیش بینی های مختلف نشان می دهد که قیمت مسکن 5 تا 20 درصد از اوج خود کاهش یافته است .قیمت‌های خانه از ارتفاعات سرگیجه‌آوری که در طول همه‌گیری به آن رسیده‌اند شروع به کاهش کرده‌اند – و هیچ‌کس به طور قطع نمی‌داند که چقدر از اینجا افت می‌کند. یان شفردسون، اقتصاددان ارشد در Pantheon Macroeconomics، در یادداشتی پژوهشی در روز پنجشنبه تخمین زد که قیمت ها تا تابستان آینده ممکن است تا 20 درصد کاهش یابد.

پیش بینی آینده ی بازار مسکن با توجه وضعیت اقتصادی

اقتصاددانان در اوراق بهادار ولز فارگو کاهش 5.5 درصدی را پیش‌بینی می‌کنند ، پیش خرید آپارتمان در شهر قدس در حالی که گلدمن ساکس پیش‌بینی می‌کند قیمت‌ها بین 5 تا 10 درصد از اوج خود کاهش می‌یابد. 1 2 سام هال، اقتصاددان املاک در کپیتال اکونومیکس، پیش بینی می کند قیمت ها 8 درصد کاهش یابد. اگر پیش‌بینی 20 درصد شپردسون درست باشد، این افت نسبت به سقوط مسکن در اوایل دهه 2000، زمانی که بازار سقوط کرد و قیمت‌ها 26 درصد نسبت به اوج خود در اوایل سال 2007 کاهش یافت، اندکی شدیدتر خواهد بود .

تاثیر نرخ وام های مسکن بر خرید آپارتمان

با افزایش نرخ های وام مسکن که خرید خانه را مقرون به صرفه تر می کند، اقتصاددانان به طور گسترده پیش بینی می کنند که قیمت مسکن کاهش یابد و تخمین ها از کاهش بین 5 تا 20 درصد باشد. بسیاری از اقتصاددانان می گویند بعید است که شاهد تکرار سقوط مسکن باشیم که در سال 2007 آغاز شد، زمانی که قیمت ها طی چندین سال بیش از 26 درصد کاهش یافت.

مالکان خانه نسبت به اوایل دهه 2000 وضعیت مالی بهتری دارند، و کمبود مزمن خانه وجود دارد – هر دو عاملی که باعث کاهش شدید قیمت می شود. شلاق در بازار مسکن شدید بوده است. در تابستان 2021، رقابت برای خرید خانه به حدی شدید بود که خریداران بالقوه نامه‌های شخصی‌سازی‌شده برای فروشندگان می‌نوشتند ، و برای به دست آوردن برتری در جنگ‌های پیشنهادی، رگه‌های قلبی را می‌کشیدند.

پیش خرید آپارتمان در تهران ، قیمت املاک تهران و حومه پیش خرید آپارتمان در شهر قدس

افزایش نرخ های وام مسکن

اما امسال، افزایش نرخ های وام مسکن، وضعیت فروشندگان را تغییر داده است. فروش خانه ها به دلیل افزایش هزینه های استقراض کاهش یافته است و قیمت ها شروع به کاهش کرده است. بر اساس داده های شاخص قیمت خانه S&P Dow Jones Case-Shiller  در ماه جولای، میانگین قیمت مسکن برای اولین بار از سال 2012 کاهش یافت .

این هفته، انجمن ملی سازندگان خانه وضعیت را “ناپایدار” خواند و درباره “بحران مقرون به صرفه” هشدار داد. 4 ماه گذشته، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، گفت که بازار مسکن پرطرفدار به سمت «اصلاح دشوار» پیش می رود. داده های بازار مسکن در این هفته شواهد بیشتری از رکود ارائه کرد. انجمن ملی مشاوران املاک روز پنجشنبه گفت فروش خانه های موجود در ماه سپتامبر برای هشتمین ماه متوالی کاهش یافت .

انجمن ملی سازندگان آپارتمان در کشور

انجمن ملی سازندگان خانه روز سه شنبه گفت، در همان ماه، اعتماد سازندگان خانه به پایین ترین حد خود از روزهای اولیه شیوع همه گیر سقوط کرد و روز چهارشنبه، داده های اداره سرشماری نشان داد که سازندگان خانه به شدت تعداد خانه هایی را که در آن شروع به ساخت کرده اند کاهش داده اند. داده‌های انجمن بانکداران وام مسکن و فردی مک نشان داد پیش خرید آپارتمان در تهران که میانگین نرخ پیشنهادی برای وام مسکن ثابت 30 ساله همچنان در حال افزایش است و به 6.94 درصد رسیده است که بالاترین نرخ از سال 2002 است.

تخمین ارزش املاک و مستغلات توسط کارشناسان برجسته بازار مسکن

شپردسون در پاسخ به خواندن اعتماد سازندگان خانه گفت: «مسکن در حال سقوط آزاد است. “تاکنون بیشترین ضربه در حجم فروش بوده است، اما قیمت‌ها هم اکنون در حال کاهش هستند و راه درازی در پیش دارند.” نرخ‌های وام مسکن هم در افزایش قیمت‌ها در دوران همه‌گیری و هم در سرد شدن فعلی بازار نقش مهمی ایفا کرده است.

By admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *