پیش بینی بازار مسکن

بازار مسکن در سال گذشته شاهد سالی باورنکردنی بود، با نرخ‌های بهره کم سابقه، قوی‌ترین رشد سالانه در ارزش‌های تک خانواری و اجاره، پایین‌ترین نرخ‌های سلب مالکیت چند نسلی و بالاترین تعداد فروش مسکن در 15 سال گذشته. از آنجایی که خریداران زیادی برای مناقصه برنده می جنگیدند، فروشندگان خانه شاهد بازاری بودند که در آن املاک آنها به سرعت پیش خرید آپارتمان در تهران و به طور مکرر برای قیمت بیش از قیمت فهرست فروخته می شد.

پیش بینی بازار املاک و مستغلات و برآورد قیمت فروش و پیش فروش آپارتمان

سال 2022 نیز سال پررونقی برای بازار مسکن پیش بینی می شد، اما افزایش تورم و نرخ وام مسکن چشم انداز آن را به کلی تغییر داد. در مقایسه با سال گذشته، بازار مسکن به طور قابل توجهی سرد شده است و فروش مسکن کاهش یافته و قیمت ها با نرخ متوسطی افزایش یافته است. در این پست وبلاگ به آخرین پیش بینی های بازار مسکن در سال 2022 و دوازده ماه آینده خواهیم پرداخت.

روندهای بازار مسکن در اکتبر 2022

هنوز نگرانی های زیادی در مورد بازار مسکن وجود دارد. به طور بحرانی، با وجود این واقعیت که کمبود عرضه یکی از محرک های اصلی رشد قیمت مسکن بوده است، افزایش نرخ بهره هم فروشندگان بالقوه و هم ساخت و سازهای جدید را منصرف می کند. در نتیجه، امیدی به بهبود عرضه مسکن و بازار پایدار مسکن که ناشی از افزایش موجودی باشد، وجود ندارد.

افزایش شدید و ناگهانی نرخ‌های وام مسکن که در سال جاری رخ داد، بازار مسکن گران قیمت را بسیار ارزان‌تر کرد. قیمت مسکن در سال‌های اولیه همه‌گیری کووید به دلایل متعددی از جمله این واقعیت که تقاضا در بالاترین حد خود بود، عرضه در پایین‌ترین حد خود قرار داشت و نرخ وام مسکن به تعدادی از موارد رسیده بود، افزایش شدیدی را تجربه کرد. زمان پایین.

مذاکره با مالک بر سر خرید و پیش خرید آپارتمان در تهران

وظیفه خریداران و فروشندگان در بازار املاک

روند فعلی بازار مسکن نشان می دهد که خریداران همچنان علاقه مند هستند و بازار را تا حدودی رقابتی نگه می دارند، به خصوص برای خانه های جذاب و با قیمت مناسب. با این حال، برخی از عوامل ممکن است بر سرعت بازار یا به نفع خریداران یا فروشندگان تأثیر بگذارد. نرخ های بالاتر وام مسکن و ترس از رکود، بازار مسکن را نسبت به اوایل بهار سرد کرده است.

اکثریت تضعیف تقاضا در بازارهای گران ساحل غربی ظاهر می شود که قیمت ها در دو سال گذشته افزایش یافته است. خریداران همچنان به مناطق گرمتر و مقرون به صرفه تر علاقه مند هستند. پیش خرید آپارتمان در کرج خریداران همچنان با رقابت شدید، به ویژه برای املاک مطلوب، با پیشنهادات متعدد و قیمت‌های فروش نهایی بیش از قیمت‌های درخواستی مواجه هستند.

افزایش مبلغ کمیسیون مشاوران املاک در معاملات خرید و فروش مسکن

میزان عرضه آپارتمان در بازار مسکن

بازار در حال دور شدن از فروشندگان به سمت شرایط متعادل تر است. فشار اندکی بر رشد قیمت مسکن تا پایان سال ادامه خواهد داشت و قیمت مسکن به دلیل عدم تطابق عرضه و تقاضا به افزایش ادامه خواهد داد. بسیاری از کارشناسان پیش بینی کردند که این بیماری همه گیر منجر به سقوط مسکن می شود که با رکود بزرگ مقایسه می شود. اما این اتفاق نخواهد افتاد. حتی در نیمه دوم سال 2022، قیمت مسکن بعید به نظر می رسد که کاهش یابد، اما انتظار می رود که در مقایسه با سرعت سال گذشته بسیار کند افزایش یابد.

By admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *